Biatlon - Campionatul Mondial, probele de pursuit

12.02.2023

La Oberhof, in Germania se desfasoara, in perioada 9 - 19 februarie, Campionatul Mondial de Biatlon.

Duminica au avut loc probele de urmarire la care au participat primii 60 de sportivi clasati in proba de sprint.

La feminin s-a impus Julia Simon din Franta, pornita a zecea. Ea a devansat-o pe reprezentanta gaxdelor, Denise Hermann, castigatoarea probei de sprint. Simon a facut doar un tur de penalizare in timp ce Hermann a facut 4 tururi de penalizare. Medalia de bronz i-a revenit norvegiencei Marte Olsbu Roeisland, cu 3 tururi de penalizare.

Proba masculina, desfasurata pe distanta de 12,5 km a fost castigata de norvegianul Johannes Thingnes Boe, a treia medalie de aur la acest Campionat Mondial.Pe locul al doilea s-a clasat Sturla Holm Laegreid, din Norvegia, in timp ce medalia de bronz i-a revenit lui Sebastien Samuelson din Suedia care l-a invins pe ultimii metri pe Tarjei Boe.