Biatlon - Cupa Mondiala, ultima etapa

20.03.2022

Tiril Eckhoff a castigat, vineri, proba de sprint desfasurata pe distanta de 7,5 km in Oslo-Holmenkollen, in ultima etapa din cadrul Cupei Mondiale de Biatlon.

Norvegianca a terminat traseul in 21 de minute 28 de secunde si 3 zecimi. Pe locul al doilea a sosit Lisa Theresa Hauser din Austria, la 7 secunde diferenta, iar pe locul 3 s-a clasat Marte Olsbu Roeiseland, la peste 9 secunde.

In clasamentul general al probei de sprint pe primul loc, si glob mic de cristal, se afla Marte Olsbu Roeiseland, urmata de surorile Oeberg ( Elvira si Hanna), din Suedia.

Proba masculina de sprint, 10 km, a fost adjudecata de Sturla Holm Laegreid care s-a impus cu timpul de 25 de minute 27 de secunde si o zecime.

Pe pozitia a doua s-a clasat Quentin Fillon Maillet, cu intarziere de peste 22 de secubde. Locul trei a fost ocupat de Sebastien Samuelsson, la peste 26 de secunde.

In clasamentul general al probei cei trei se afla pe primele locuri, dar intr-o ordine diferita: primul loc este adjudecat de Quentin Fillon Maillet, cu 402 de puncte, pe locul doi se afla Sebastien Samuelsson, cu 340 de puncte, iar pe 3 Sturla Holm Laegred cu 284 de puncte.