Biatlon - etapa de la Ruhpolding

17.01.2022

Elvira Oeberg s-a impus miercuri, 12 ianuarie, in proba de sprint feminin de la Ruhpolding. Suedeza a parcurs cei 7,5 km in 19 minute 45 de secunde si 2 zecimi, avand trageri perfecte in poligon.

Norvegianca Marte Olsbu Roeiseland a sosit pe locul al doilea cu o intarziere de 21,6 secunde. Podiumul a fost completat de italianca Dorothea Wierer, la 29,7 secunde, care a facut cea mai buna cursa din acest sezon.

Francezul Quentin Fillon Maillet a castigat cursa de sprint desfasurata joi la Ruhpolding pe distanta de 10 km.

Maillet s-a impus dupa 23 de minute 23 de secunde si 7 zecimi, cu 2 trageri perfecte, fiind urmat de germanul Benedikt Doll, cu intarziere de 7,2 secunde. Pe locul al treilea a sosit Anton Smolski din Belarus, cu intarziere de peste 32 de secunde.

In clasamentul general, Fillon Maillet a acumulat 521 de puncte si s-a distantat de coechipierul Emilien Jaquelin (449 de puncte), sosit abia pe locul 53. Pe locul al treilea se afla suedezul Sebastien Samuellson cu 448 de puncte.

Echipa Frantei a castigat, vineri, stafeta feminina de 4x6 km de la Ruhpolding.

Anais Chevalier-Bouchet, Chloe Chevalier, Justine Braisaz-Bouchet si Julia Simon au terminat cursa intr-o ora 10 minute si 5 de zecimi, devansand Suedia cu 35,1 secunde. Pe locul al treilea a terminat echipa Rusiei.

De necrezut ce s-a intamplat, sambata, in cursa masculina de stafeta de la Ruhpolding.

La tragerea a doua, cea in picioare, din primul schimb, suedezul Peppe Femling a tras in tintele norvegianului Andersen. Descumpanit, acesta (Andersen) a intrebat organizatorii ce sa faca? Acestia au luat decizia (ciudata), sa il puna sa faca doua tururi, urmand ca la final norvegienilor sa li se scada 2 minute. Suedia a terminat pe 8 iar Norvegia pe 7.

Cursa a fost castigata de echipa Rusiei (Loginov, Tsvetkov, Khalili si Serokhostov) dupa o ora 11 minute si 6 sutimi. Pe locul al doilea s-a clasat Germania, iar pe 3 Belarus.

Echipa Romaniei a fost prinsa cu un tur si a incheiat pe 21.

Duminica s-a incheiat la Ruhpolding etapa a 6-a din cadrul Cupei Mondiale de Biatlon cu probele de pursuit.

Competitia feminina a fost castigata de norvegianca Marte Olsbu Roeisland care a terminat traseul fara sa rateze in poligon. Pe locul al doilea s-a clasat suedeza Elvira Oeberg, iar pe 3 sora sa, Hanna.

In clasamentul general conduce Marte Olsbu Roeisland cu 651 de puncte, urmata de Elvira Oeberg (563 de puncte) si de Dzinara Liymbekava din Belarus (499 de puncte).

Proba masculina a fost adjudecata de francezul Quentin Fillon Maillet care a dominat cursa de la un capat la altul. Un salt spectaculos a facut rusul Alexander Loginov care a pornit al 32-lea si a sosit pe locul 2, la o intarziere de 8,8 secunde. Pe locul 3 a sosit Anton Smolski din Belarus.

Francezul Maillet s-a distantat in clasamentul general, avand 581 de puncte. Pe locul doi a urcat suedezul Sebastian Samuelsson, cu 484 de puncte, iar pe 3 se situeaza Emilien Jaquelin (470 de puncte).