Biatlon - mass-startul de la Oslo

21.03.2022

Justine Braisaz-Bouchet a castigat cursa cu start in masa din ultima etapa a Cupei Mondiale de Biatlon. Frantuzoaica s-a impus in cei 12,5 km de la Oslo-Holmenkollen cu timpul de 35 de minute 20 de secunde si 8 zecimi.

Pe locul al doilea s-a clasat Franziska Preuss din Germania, iar pe 3 Marte Olsbu Roeiseland din Norvegia.

In clasamentul general al probei pe primul loc a terminat Justine Braisaz-Bouchet cu 162 de puncte. Pe locul al doilea s-a situat Elvira Oeberg din Suedia cu 160 de puncte, iar pe locul 3 a terminat Dorothea Wierer din Italia cu 152 de puncte.

In proba masculina, desfasurata pe distant de 15 km s-a impus norvegianul Sivert Guttorm Bakken care s-a impus cu timpul de 38 de minute 31 de secunde si 32 de sutimi.

Pe locul al doilea a terminat un alt norvegian, Sturla Holm Laegred, in timp ce pe locul 3 a sosit francezul Emilien Jaquelin,

In clasamentul general al probei de mass-start pe primul loc a terminat Sivert Guttorm Bakken cu 182 de puncte, urmat de Quentin Fillon Maillet (178 de puncte) si de Vettle Christianssen (165 de puncte).