Biatlon - mass-startul de la Otepaeae

13.03.2022

Vetle Sjaastad Christiansen a castigat proba de 15 km cu start in masa desfasurata, sambata, la Otepaeae contend pentru Cupa Mondiala de Biatlon.

Norvegianul, care a lovit toate cele 20 de tinte, a terminat traseul in 34 de minute 29 de secunde si 6 zecimi. Pe locul al doilea a sosit francezul Quentin Fillon Maillet care a ratat o tinta la traferea a treia si a avut intarziere de aproape 6 secunde. Norvegianul Sivert Guttorm Bakken, cu o tinta ratata, a sosit pe locul 3, la peste 15 secunde de invingator.

La fete lupta a fost foarte stransa, primele 5 clasate fiind despartite de doar 8 secunde. S-a impus suedeza Elvira Oeberg care a strabatut cei 12.5 km in 34 de minute 41 de secunde si 6 zecimi, facand si un tur de penalizare.

Pe locul al doilea, cu 2 tururi de penalizare, a sosit germanca Denise Herrmann, iar pe locul 3 s-a situat norvegianca Marte Olsbu Roeiseland.