Biatlon - Pursuitul de la Oslo-Holmenkollen

20.03.2022

Tiril Eckhoff a castigat, sambata, proba de pursuit din cadrul ultimei etape din Cupa Mondiala de Biatlon. Norvegianca a parcurs cei 10 km de la Oslo-Holmenkollen in 29 de minute si 55 de secunde.

Pe locul al doilea a sosit Marte Olsbu Roeiseland cu intarziere de 24 de secunde, ambele facand 2 tururi de penalizare.Pe locul al treilea s-a clasat Paulina Fialkove din Slovacia care a tras cu zero.

In clasamentul general al specialitatii pe primul loc a incheiat Marte Olsbu Roeiseland cu 380 de puncte. Pe locul al doilea s-a clasat Elvira Oeberg cu 300 de puncte, iar pe 3 Hanna Oeberg cu 262 de puncte.

Proba masculina de pursuit a fost castigata de germanul Erik Lesser care a parcurs cei 12,5 km in 32 de minute 3 secunde si 8 zecimi. Pe pozitia a doua, 9 secunde a sosit francezul Quentin Fillon Maillet, iar pe locul 3 norvegianul Sturla Holm Laegred.

In clasamentul general al probei de pursuit, pe primul loc a incheiat Quentin Fillon Maillet cu 379 de puncte. Francezul a fost urmat de Sebastien Samuelsson din Suedia, cu 282 de puncte, si de Erik Lesser cu 253 de puncte.