Biatlon - sprintul de la Otepaeae

11.03.2022

Succese ale sportivilor francezi in probele de sprint de la Otepaeae din cadrul Cupei Mondiale de Biatlon.

Joi, in proba masculina s-a impus Quentin Fillon Maillet care a strabatut cei 10 km in 22 de minute si 27 de secunde, fiind urmat de norvegianul Sturla Holm Laegred, la 7,2 secunde. Pe locul al treilea s-a clasat germanul Benedikt Doll, cu intarziere de peste 11 secunde. Toti trei au tras cu zero, in polygon, si nu au facut tururi de penalizare.

Vineri, in proba feminina desfasurata pe distant de 7,5 km s-a impus Julia Simon cu timpul de 20 de minute 45 de secunde si 8 zecimi. Desi a facut un tur de penalizare, frantuzoaica a depasit-o pe Vanesa Voight din Germania care a tras cu zero, la fel ca norvegianca Karoline Knotten care a sosit a treia.

Sambata au loc probele cu start in masa, iar duminica probele de stafeta mixta, clasica si single.